Neka nam današnji dan bude ljubičast u znak podrške!

Neka nam današnji dan bude ljubičast u znak podrške!

Što je epilepsija?

Epilepsija je poremećaj funkcije mozga koji se klinički očituje napadajima. Oni se pojavljuju u različitim vremenskim razmacima, a najčešće se mogu prepoznati po karakterističnim simptomima. Ipak, u njihovom razlikovanju od drugih sličnih stanja od najveće je važnosti EEG (elektroencefalografija). Tom metodom mogu se otkriti posebne vrste nepravilnosti u radu moždanih stanica koje dovode do epileptičkih napadaja.

Dijete i epilepsija 

Kako roditelji mogu pomoći?

Roditelji trebaju otvoreno razgovarati o epilepsiji, načinu liječenja i mogućim poteškoćama koje se mogu javiti. Otvorenost pomaže ostalima razumjeti djetetovu bolest, njegovo ponašanje i potrebe i osigurava mu pomoć kad je to potrebno. Skrivanje bolesti dodatno pojačava i inače jako izražen strah od napadaja i gubitka kontrole pred drugima. Ako su se roditelji prilagodili na bolest, onda će je i dijete prihvatiti. Ako se roditelji srame ili su izrazito tjeskobni zbog njegove bolesti i dijete će se sramiti i biti pretjerano zabrinuto. 

Savjeti roditeljima:

 • Ponašajte se prema svom djetetu jednako kao prije bolesti.
 • Dopustite mu da sudjeluje u igri i aktivnostima primjerenim dobi kao i
  prije bolesti.
 • Potičite njegovu sigurnost u sebe i samopoštovanje naglašavajući ono
  što može.
 • Dopustite mu da razvije samostalnost i neovisnost. Ne izolirajte ga
  govoreći da je to za njegovo dobro. Sva djeca zaslužuju iste prilike.
  Suočavanje sa strahom i neuspjehom je vrijedno iskustvo neophodno za
  odrastanje i sazrijevanje.
 • Razgovarajte s odgajateljima i nastavnicima o bolesti.
 • Razjasnite koja su ograničenja u svakodnevnom funkcioniranju i smanjite njihov broj samo na ona koja su neophodna.
 • Budite iskreni i otvoreni s vašim djetetom i okolinom.

Preuzeto s http://www.epilepsija.hr/