Kako s djecom razgovarati o ratu
Nakon više od dvije godine suočavanja s epidemijom te njezinim brojnim posljedicama, pred roditelje, odgojitelje, učitelje, nastavnike i profesore, pred sve odrasle, postavlja se još jedan teži zadatak – podržati djecu i mlade u još jednoj teškoj situaciji koja nas je zadesila, iako smo svi mislili da se nikako više ne može ponoviti. No, rat je stigao u naše susjedstvo i posljednjih nekoliko tjedana svakodnevno smo izloženi brojnim informacijama i vijestima koje možemo pratiti na ekranima i društvenim mrežama, a putem kojih svjedočimo uzemirujućim događanjima te prizorima nasilja i patnje u Ukrajini.
Takve vijesti mogu izazivati brojne neugodne emocije - tjeskobu, tugu, strah, zbunjenost, preplavljenost, osjećaj bespomoćnosti, strah od neizvjesnosti, kako kod odraslih, tako i kod djece koja to sve prate uz nas, iz nekog prikrajka, ali i vide na našim licima, u našim reakcijama da se događa nešto neuobičajeno, zastrašujuće te osjećaju našu uznemirenost. Za očekivati je i da će djeca početi postavljati pitanja, započinjati razgovor, u svoju igru uvesti ono što su vidjela ili čula. Ako niste sigurni kako o novonastaloj situaciji razgovarati s djetetom, kako ga umiriti, donosimo vam nekoliko tekstova koji vam u tome mogu pomoći. Osim što će vam pomoći u odnosu s djecom, mogu pomoći i da se vi lakše nosite s neugodnim emocijama koje su vam preplavile.
Platforma Kako si? donosi nam tekst profesorice Nataše Jokić-Begić koji možete pročitati OVDJE, a u kojem piše o svemu što se događa oko nas i objedinjuje smjernice za nošenje s tjeskobom u vezi spominjanja rata.
Na stranicama Medijske pismenosti možete pronaći tekst o zaštiti djece od izloženosti uznemirujućim vijestima u medijima koji možete pročitati OVDJE.
Forum za slobodu odgoja pripremio je kratku publikaciju namijenjenu odraslima – roditeljima, učiteljima, nastavnicima i profesorima – sa smjernicama za potporu i podršku djeci i mladima u ovim teškim trenucima. Publikaciju možete preuzeti OVDJE.
U tekstu Hrabrog telefona također možete pročitati korisne savjete o tome kako zaštitit dijete od uznemirujućih informacija i prizora. Tekst možete pročitati OVDJE.
Nadamo se da će vam ponuđene informacije biti korisne. Važno je da i u ovim trenucima jačamo zajedništvo te pružamo pomoć jedni drugima kako bismo se lakše suočili s ovim neizvjesnim trenucima. Nemojte oklijevati potražiti podršku ako imate potrebu za njom. Nitko se ne treba nositi sam sa svojim brigama!