Slikovnice o epidemiji koronavirusa
Iako su djeca mala, pomno prate što se događa u svijetu oko njih. Kako bi se djeca lakše nosila s novonastalim okolnostima i bolje ih razumjela, trebaju pomoć nas odraslih. Nama odraslima pak, u tome mogu pomoći slikovnice. Odrasli koji djeci čitaju ili pričaju priče, otvaraju im prostor u kojem djeca mogu uroniti u svoje vlastite situacije, emocije, probleme, razmišljanja.
Kroz priču i radnju djeca projiciraju sebe i svoje osjećaje što im olakšava uvide o sebi i svijetu koji ih okružuje. Pričanjem priča djetetu pomažemo da dođe u dodir sa samim sobom. Dijete u priči može prepoznati sebe, druge njemu važne osobe ili neko svoje intimno iskustvo. Priča djetetu pruža novu informaciju, omogućuje mu uvid u nova iskustva ili situacije, nudi alternativna rješenja njegova problema, potiče ga na razmišljanje i aktivni pristup problemu, propitivanje i isprobavanje drugačijih rješenja, usađuje u dijete nove vrijednosti i stavove te omogućuje da doživi kako ono nije jedino s određenim problemom.
Danas postoji veliki broj slikovnica koje obrađuju situacije s kojima se djeca svakodnevno suočavaju. U doba zdravstvene krize uzrokovane pandemijom virusa COVID-19, stručnjaci su također napisali i pripremili neke slikovnice koje mogu pomoći u boljem razumijevanju i objašnjenju novonastale situacije.
U tekstu vam donosimo 6 slikovnica, koje vama i vašem djetetu mogu biti od koristi, ali i užitak čitanja.
Prije početka čitanja:
• Pročitajte slikovnicu sami, ako se vama nije svidjela ili smatrate da je za vaše dijete preteška (ili prelagana) slobodno izaberite drugu.
• Ako možete, bilo bi dobro da isprintate slikovnicu jer ćete tako i vi i dijete lakše moći pratiti sadržaj. Isto tako dijete će moći i nakon čitanja listati slikovnicu i vraćati joj se. No, ne brinite, ako ne možete isprintati, trenutno su ekrani dobra zamjena za papirnatu slikovnicu.
• Pripremite vrijeme i prostor za čitanje. Osigurajte dio dana kad imate vremena za dijete i čitanje, izaberite prostor koji je ugodan, npr. omiljenu fotelju gdje možete imati i tjelesni kontakt s djetetom.
• Budite otvoreni za dječja pitanja i odgovarajte na njih jednostavno i iskreno. Sasvim je u redu reći da nešto ne znate i da ćete potražiti odgovor te mu naknadno odgovoriti. Možete i zajedno potražiti odgovore.
• Djeca će možda, nakon priče birati igre s tematikom aktualne situacije. Npr. tražit će da nosite maske, da čekate u redu s 2 metra udaljenosti i slično. To je u redu. Njima daje mogućnost da kroz igru prorade iskustva i informacije koje ih zabrinjavaju, a vama saznanje kako oni doživljavaju situaciju i što ih muči. Kroz igru ili kasnije kroz razgovor možete im dodatno razjasniti njihove dileme i brige.
Tijekom ova dva mjeseca već ste imali priliku čitati ove slikovnice jer smo ih objavili na našim mrežnim stranicama. Sada vam ih donosimo na jednom mjestu.