Međunarodni dan odgoja bez batina

Međunarodni dan odgoja bez batina

Danas obilježavamo međunarodni dan odgoja bez batina. Prilika je to da se podsjetimo zašto je važno djecu odgajati bez fizičkog kažnjavanja i zlostavljanja i što možemo učiniti umjesto toga. Svakom djetetu su potrebni poštovanje, fizička dobrobit, pohvala, pažnja, povjerenje i ljubav. A roditeljstvo koje podržava ove potrebe vodi se stavovima i činjenicama da djecu ne treba tući već ih prihvaćati kao vrijedne s osjećajem poštovanja i ljubavi prema njima. Roditelji se ponekad nađu u situacijama u kojima koriste udaranje kao način pokazivanja svoje ljutnje i neodobravanja djetetova ponašanja. Iako svaki udarac nije fizičko zlostavljanje, važno je imati na umu da batine neće djecu naučiti što je dobro. Uz batine dijete će nakratko prestati s nepoželjnim ponašanjem, ali samo nakratko, iz straha. A roditelji ne bi trebali svoj odnos s djetetom graditi na strahu i zastrašivanju, već na razumijevanju, uvažavanju i ljubavi.  

Iskustvo u radu s roditeljima pokazuje da roditelji često ne znaju kako usmjeravati dječje ponašanje te da imaju problema s postavljanjem granica. A svako ih dijete treba da bi naučilo i znalo kao se ponašati. Danas vam donosimo video predavanje Postavljanje granica - zašto i kako? koje govori o tome zašto su granice važne za djecu, kako ih možemo postaviti te kako ih možemo provesti. U predavanju se govori i o utjecaju nagradi i kazni na djecu, ali i o onome najvažnijem – prepoznavanju vlastitih emocija i njihovog utjecaja na postavljanje granica.

Vjerujemo da ovo predavanje može biti podrška roditeljima u ovo doba izolacije pune neugodnih osjećaja - neizvjesnosti, bespomoćnosti, straha, ljutnje ili frustracije koje se mogu odražavati i na naš odnos prema djetetu – način na koji s njim razgovaramo, na koji odgovaramo na njegove potrebe i želje te način na koji mu postavljamo granice.

Predavanje Sare Milavec, mag. psych. možete pogledati na sljedećoj poveznici: https://www.youtube.com/watch?v=HLwMkGKuR3o