Te čarobne kutije - neka igra počne!
Kao roditelji, nerijetko promišljamo o tome što djetetu ponuditi za igru, što još uvijek nema jer mu još nitko nije kupio, koja će mu igračka potaknuti znatiželju, razvoj, što će mu biti zabavno? Svjesni smo i činjenice da je interes za većinu igračaka koje je dijete dobilo i ima kod kuće – one kupljene, plastične, lijepe, šarene – relativno kratak i prolazan. I da vrlo često ne znamo kamo s tom gomilom igračaka koje su, kada smo ih kupovali, šarene mamile s polica trgovina.
Djeca stalno otkrivaju svijet, konstantno uče nešto novo, kroz sva osjetila i kroz različite situacije u kojima se nađu. Stoga je djetetu dovoljno ponekad ponuditi vrlo jednostavne i najbanalnije predmete koji će potaknuti njegov interes i izazvati eksploziju mašte, kreativnosti, istraživanja i zabave.
Jedan od takvih predmeta je i KUTIJA, najobičnija kutija u kojoj se primjerice nalazio vaš novokupljeni hladnjak, stolica ili cipele koje ste upravo kupili. Može to biti i kutija igračke koju je dijete upravo dobilo. U većini slučajeva će se više igrati sa samom kutijom nego s njezinim sadržajem koja će od one najobičnije postati najneobičnija. Nerijetko, dijete će uživati u samoj kutiji (što većoj to boljoj) istražujući je, ubacujući stvari u nju, izvlačeći stvari iz nje (razne loptice, igračke…), ili ulazeći u nju, skrivajući se, provlačeći se, crtajući po kutiji (izvana i iznutra) posebno ako se radi o kutiji većih dimenzija, kutija će mu poslužiti kao njegovo sklonište i kućica u raznim igrama koje će smišljati, ali i kućica njegovih plišanaca i drugih lutaka. Kutija će ga inspirirati za bezbroj ideja. Bez posebnih intervencija na njoj.
Iz tih kutija mogu nastati i razni predmeti koje će dijete samo smisliti, ukoliko je veće ili ćete mu pomoći u njihovom oblikovanju. Kutije mogu postati najzabavnija prometala kao što su autići ili bageri, kostimi, šeširi, kacige, štitovi i mačevi super junaka, dramsko-scenske kulise, lutke na štapu ili kuhači, svirala, čarobne građevine poput dvoraca u koji će se smjestiti figurice prinčeva, princeza, vitezova i zmajeva koje dijete inače voli ili ih pak ima, a ne zna što bi s njima. S ovim novim predmetima igrat će se i zabavljati danima. Nekoliko kutija možete pretvoriti u 3 D puzzle ako na svaku nacrtate dio jedne slike koju će dijete kasnije slagati. Na svakoj njezinom strani možete nacrtati jedan motiv pa će imati više slika (sjećate se kockica s crtežima za slaganje iz našeg djetinjstva).
Važno je da pri izradi slijedite djetetov interes, a njihova mašta možda vas dovede do raznih kartonskih čudesa.
Igra raznovrsnim kutijama kod djeteta će poticati razvoj različitih razvojnih područja: motoriku (i grubu – provlačeći se kroz kutije, ulazeći i izlazeći iz njih, ubacujući predmete u nju, ali i finu – uzimajući predmete i izvlačeći ih iz kutije). Bojeći kutiju možete pričati i učiti o bojama, režući otvore različitih oblika na kutiji (kvadrat, trokut, pravokutnik, krug) kroz koje će se dijete provlačiti ili ubacivati predmete možete učiti o geometrijskim likovima. To će utjecati na djetetov spoznajni razvoj. Igrajući se u „dvorcu“ ili „kazalištu“ razvijat će svoju simboličku igru, socio-emocionalne vještine, verbalne vještine, maštu, kreativnost…
Podsjećamo vas da je djetetu potrebno dozvoliti da se i samo igra, nije ga potrebno konstantno animirati i zabavljati. Ono sasvim dobro može i samo proučavati nešto novo, istraživati, osmišljavati, oduzimati, dodavati koristeći svoju maštu. Na taj način potičemo njegovu kreativnost, samostalnost, ali i samopouzdanje vjerujući u njega da je samo sposobno nešto stvoriti usmjeravajući se na to što stvara razvijajući na taj način pažnju i koncentraciju.
Pripremila: Gorana Mišćenić, psihologinja