Djeca vole kuhati

Djeca vole kuhati

Roditelji će vrlo često reći kako nemaju vremena za igru s djecom jer moraju kuhati ručak i tada nemaju drugog izbora nego da djeca budu sama, najčešće na ekranima.

No, djeca vole biti uz roditelje kada nešto rade, biti njihovi pomagači pa tako i dok kuhaju. Djeca jednostavno vole kuhati. Posebno vole igru brašnom, vodom, miješati, mijesiti. I za to već vrlo rano počinju pokazivati interes. I u vrtiću često organiziramo takve aktivnosti, jer one potiču zabavu, ali i učenje.  

Stoga, nemojte se ustručavati uključiti vaše dijete u pripremu obroka. Osim što ćete se dobro zajedno zabaviti, dijete će sigurno puno toga naučiti sudjelujući u toj akativnosti, jer svi najbolje učimo čineći. Osim toga bit će spremnije probati i jesti nešto što inače možda ne bi htjelo ili na što obično okreće glavu ili pak koluta očima.

Prije nego što se uključite u kulinarsku avanturu, imajte na pameti dvije stvari:

  • morate unaprijed znati kako uključiti dijete
  • znati da će kuhinja biti malo više prljava nego inače.

Koje kuhinjske aktivnosti možemo prepustiti djetetu?

Kuhinja je puna zanimljivih, ali i opasnih stvari. Tu su noževi, mikseri, para, vatra, vrućina, stoga dijete u kuhinji mora biti pod nadzorom.

Djetetu zadajte lagane i bezopasne zadatke:

  • miješanje tekućeg tijesta (kao za palačinke)
  • miješanje tijesta (za kruh ili pizzu - baš kao plastelin)
  • trganje ili rezanje povrća (ovisno o njihovoj dobi)
  • slaganje sastojaka (nezaobilazna pizza ili kolač)
  • čitanje težine kod vaganja
  • okretanje stranica kuharice
  • razbijanje jajeta
  • dodavanje raznih začina.

S djetetom nemojte raditi komplicirana jela. Kada prvi put krećete u kuhinjski pothvat napravite nešto što je brzo gotovo (zbog djetetove koncentracije) i što dijete voli. Dijete će brže biti spremno i samo kasnije pripremiti neko jelo.  

Što sve dijete uči kuhajući s roditeljima?

Brzo nakon što počnete kuhati s djetetom, shvatit ćete koje to prednosti nosi. I nemojte ih sve očekivati odmah. Učenje je dugotrajni proces.

1. Dijete uči cijeniti hranu

Dijete počinje od ranih nogu razumjeti vrijednost hrane, vrijednost koju su i odrasli sve više počeli gubiti. Dijete kojemu je sve servirano ne zna cijeniti hranu. Za njega jednaku vrijednost ima zdjelica kukuruznih pahuljica kao i tanjur gulaša punog namirnica koji se krčkao tri sata. Kada kuha čak i najjednostavnija jela dijete shvaća da je hrana više od stvari koje trpamo u usta kada smo gladni.

2. Kroz kuhanje dijete uči brojeve, omjere i vrijednosti

Djeca vrlo rano počinju recitirati brojeve, no ne razumiju ih. Kroz kuhanje počinju razumjeti vrijednosti koje brojevi predstavljaju. Ako stavim još mlijeka, vaga pokaže 100, a ako nalijem još malo onda je to 150. Kroz konkretne radnje djeca uče odnose, omjere i vrijednosti.

3. Kuhanje je uvod u znanost

Kuhanje je uvod u kemiju i fiziku. Pa i jednostavno kuhanje čaja. Ako djetetu ohladite čaj tako da mu dopustite ubacivanje kockice leda - to možete shvatiti kao prvu lekciju iz agregatnih stanja vode. Kasnije će biti sposobno za naprednu kemiju kvasca!

4. Kroz kuhanje djeca razvijaju osjetila

Kuhinja je idealno mjesto za isprobavanje i testiranje okusa. Ali i ostalih osjetila. Pozovite dijete da sluša mikser, pomiriše miris jela koji se širi iz pećnice i osjeti koliko je vruće blizu štednjaka (na sigurnoj udaljenosti). Sve to sudjelovanje i čekanje dijete će učiniti gladnim, ali će pobuditi i znatiželju za novim okusima.

5. Dijete koje kuha je spretnije i ima veće samopouzdanje

Dijete kojem date da mijesi tijesto, sigurno će se kasnije htjeti igrati pravljenja kolača. Dijete koje može u čašu naliti vodu do crte ili razbiti jaje zapravo razvija finu motoriku. Osim toga, kad je jelo koje napravio gotovo - dijete je ponosno. I nemojte ga zaboraviti pohvaliti.

Zamislite kako će tek sretno i ponosno biti dijete ako mu u posjet dođu baka i djed ili njegov najbolji prijatelj, a ono mu može ponuditi kolač koji je samo spremilo!

Danas vam dosnosimo recept za vrlo jednostavan kruh uz koji će vase dijete, bez problema moći napraviti prve korake u kuhinji. Uz to, vrlo je ukusan i zdrav.

 

BRZI KRUH OD PIROVOG BRAŠNA

Danas smo vam pripremili jednostavan kruh koji možete izraditi u suradnji sa svojom djecom. Vi ćete imati pomoć, ona će uživati, a rezultat će biti ukusan i zdrav kruh za vaše zajedničke obroke.

Pir je jedna od najstarijih žitarica na svijetu i iznimno vrijedna namirnica na vašem stolu. Za razliku od pšenice, pirovo brašno sadrži manje glutena te je bogato vlaknima i mineralima.

Ujedno, pir ima manje kalorija, a više proteina od pšenice. Možete ga koristiti zasebno ili u kombinaciji s drugim vrstama brašna.

Recept za ovaj kruh je toliko jednostavan i brz, nema dizanja, čekanja ni mijesenja. Sve sastojke povežete u smjesu i ispečete. 

SASTOJCI

OSNOVNI SASTOJCI

  • 400 g pirovog brašna
  • 1 žličica soli
  • 1 žličica sode bikarbone
  • 2 žlice maslinovog ulja
  • 300 g jogurta
  • 150 ml gazirane mineralne vode (Jamnice)

DODATNO

  • 50 g suncokretovih sjemenki
  • 25 g chia sjemenki

PRIPREMA

  1. Pećnicu ugrijte na 200 stupnjeva.
  2. Sve sastojke stavite u posudu i dobro izradite kuhinjskom žlicom (dok se ne povežu u komapktnu smjesu). Možete dodati sjemenke po vašoj želji, a možete raditi kruh i bez sjemenki, jednako je ukusan.
  3. Smjesa će biti ljepljiva, takva treba biti.
  4. Pripremite lim za pečenje koji obložite papirom za pečenje.
  5. Smjesu za kruh istresite na papir za pečenje, oblikujte je po vašoj želji. Kruh možete peći i u kalupu za kruh.
  6. Kruh pecite 30 minuta na 200 stupnjeva pa smanjite pećnicu na 180 stupnjeva i pecite još 20 minuta. Znači, ukupno se treba peći 50 minuta.
  7. Pečeni kruh zamotajte u kuhinjsku krpu dok se ne ohladi.
  8. Ohlađeni kruh držite u najlonskoj vrečici, a ljeti u hladnjaku.

DODATNI SAVJETI I UPUTE

  • Pirovo brašno ima manji udio glutena od pšeničnog pa ga je dovoljno mijesiti nekoliko minuta. Za ovaj recept ne trebate primjeniti tu metodu izrade, ali ako budete radili druge vrste kruha s ovim brašnom da imate u vidu.
  • Umjesto pirovog brašna možete koristiti i bilo koje drugo brašno ili neku mješavinu brašna (pšenično, kukuruzno, integralno ili bijelo). Kruh ispada isto tako ukusan.
  • Također, osim navedenih sjemenki, možete koristiti i neke druge (npr. lanene, bučine, sezamove) i to u količini koja vam odgovara.
  • Umjesto sode bikarbone, možete koristiti prašak za pecivo.

Želimo vam dobar tek!

U galeriji možete pogledati kako je ispalo nama.

Pripremila: Gorana Mišćenić, psihologinja