Senzoričke igre

Senzoričke igre

Kad se dijete rodi, već posjeduje određene genetske predispozicije koje utječu na njegov daljnji razvoj. Međutim, to su samo predispozicije ili potencijali koji se značajno oblikuju pod utjecajem okoline. Istraživanja pokazuju da je plastičnost mozga – sposobnost mozga da se mijenja na temelju podražaja iz okoline, najveća u prvih par godina života. Od najranijeg djetinjstva djeci treba pružati mogućnost primanja različitih osjetnih podražaja, kako bi stjecali iskustva, sposobnosti i vještine. Dijete već sa samo nekoliko tjedana podiže glavu od podloge, u narednim tjednima intenzivno pokreće ruke i noge, zatim se prvi put samostalno okreće. Sve te najranije sposobnosti i vještine dijete razvija upravo zbog podražaja koji su ga poticali. Dijete je prvi put okrenulo glavicu u smjeru vizualnog i slušnog podražaja, okrenulo se također zbog podražaja (propriocepcija, osjet ravnoteže)

Izloženost senzoričkim podražajima u ovom ranom periodu utječe na razvoj živčanog sustava.

Što više dijete izlažemo različitim situacijama, nudimo mu aktivnosti koje predstavljaju izazov, pobuđuju maštu, iziskuju kreativna rješenja, to više potičemo razvoj njegovog senzornog i živčanog sustava.

Za pripremu senzorički poticajnog okruženja djetetu od najranije dobi, nisu potrebne skupe igračke ili neke posebne aktivnosti u koje biste dijete morali uključiti. Predmeti koje već imate kod kuće mogu pružiti i više nego dovoljno senzoričke stimulacije. Najvažniji sastojak ste vi – roditelj koji odgovara na potrebe djeteta svojim prisustvom i pruža sigurnu bazu za daljnje istraživanje i učenje.

U prilogu možete pronaći niz senzomotoričkih aktivnosti koje možete isprobati te pratit njihov utjecaj za dobrobiti djetetova razvoja.

Senzoričke igračke

Pripremila: Izabela Vuković, odgojiteljica